BLOG
Ozonowanie, a Syndrom Chorego Budynku
20 września 2017
Syndrom Chorego Budynku to zespół problemów zdrowotnych, których występowanie wiąże się z konkretnym miejscem. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się bóle głowy i problemy z oddychaniem. Stan ten może być spowodowany klimatem wewnętrznym panującym w budynku oraz wadami konstrukcyjnymi budowli. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1984 roku, aż 30% nowych budynków jest dotkniętych Syndromem Chorego Budynku. W przypadku niektórych budowli, sytuacja ta jest przejściowa, jednak w dużej części z nich nie da się jej wyeliminować.
Do głównych przyczyn Syndromu Chorego Budynku zalicza się unoszący się kurz, zarodniki grzybów, pleśnie, nieodpowiednie standardy czystości, zanieczyszczenia wnoszone do pomieszczenia, opary szkodliwych środków chemicznych, dym tytoniowy, produkty spalania emitowane przez kominy. To właśnie one powodują gorsze samopoczucie u osób przebywających w danym pomieszczeniu i wywołują dolegliwości takie jak: podrażnienie oczu, gardła, błon śluzowych i zatok, skóry, zaburzenia smaku i węchu, ucisk w klatce piersiowej, astma, nudności, mdłości i omdlenia czy objawy przemęczenia.
By wyeliminować część przyczyn Syndromu Chorego Budynku można zastosować ozonowanie. Dzięki temu zabiegowi usuniemy grzyby, pleśnie, alergeny, wirusy, roztocza, a także nieprzyjemne zapachy np. dymu tytoniowego, pleśni czy stęchlizny. Sprawi to, że będziemy oddychać świeżym powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji, co może przyczyni się także do poprawy naszego samopoczucia.