BLOG
Jaki wpływ ma ozonator na zjawisko dziury ozonowej?
18 grudnia 2014
Aby skutecznie odpowiedzieć na pytanie, czy ozonowanie ma wpływ na dziurę ozonową, należy najpierw poznać na czym polega to zjawisko. Dziura ozonowa polega na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze, która chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Spadek zawartości ozonu zauważono już w latach 80-tych nad obszarem Antarktydy. Główną przyczyną niszczenia warstwy ozonowej są freony. Są to związki chemiczne, które poddane promieniowaniu ultrafioletowemu rozkładają się na węgiel, fluor i chlor. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, rozbijając jego cząsteczki.
Konsekwencje jakie niesie za sobą zmniejszenie ilości ozonu w atmosferze prowadzi do uszkodzenia komórek, poprzez oparzenia skóry. Może również powodować zmiany w materiale genetycznym skóry wywołując choroby nowotworowe. Prowadzi ono również do nieodwracalnych uszkodzeń wielu gatunków roślin.
Ozonowanie to proces, w wyniku którego do atmosfery dostaje się ozon – naturalnie występujący w przyrodzie.
Generator ozonu normalizuje ładunki w powietrzu, uzupełniając je o odpowiednią ilość ozonu. Zatem idąc tym tropem wniosek jest jak najbardziej oczywisty –
ozonator wspomaga odbudowę dziury ozonowej, produkując brakujący ozon. Jednakże produkcja przebiega w zbyt małej ilości, aby skutecznie uzupełnić braki.
Podsumowując –
ozonowanie to nie tylko najlepszy i najskuteczniejszy sposób na zagwarantowanie czystego i świeżego powietrza w mieszkaniu, ale również mały krok w kierunku dbania o środowisko.